WADE Ronald Eustace CB CBE

Australian Army Born Foster VIC 28 October 1905 Died 12 August 1995.

Service No: 350 VX59012.  RMC Duntroon Lieutenant 1927. Training in India 1928-29. BM 4th Inf Bde 1939-40. BM 2nd Armoured Brigade 1941-42. CO 2/10th Aust Armoured Regt 1942-43. GSOI 11th Aust Div AIF 1944-45. Col ADV LHQ 1945-46. Military Secretary AHQ. 1953 Brigadier. Commander 11th INF BDE. Queensland 1953-56. Head Aust Joint Services Washington 56-57. ADJ-General 57. GOC Northern Com 61-62. Awarded The Order of the British Empire – Officer (Military) (Imperial) (OBE) – Army – Distinguished service in the SW Pacific: 6 March 1947. Awarded The Order of the British Empire – Commander (Military) (Imperial) (CBE) – Army – Staff Corps – Postwar Honours List: 2 January 1956.  Awarded The Order of the Bath (CB) – Companion (Military) (Imperial) Head of the Joint Services Staff in the USA: 19 June 1961. Discharged: 28 July 1962.

© Copyright Highgate RSL. All rights reserved.