TOWNSING Sir Kenneth Joseph CMG ISO

Australian Army Born Kalgoorlie 25 July 1914 Died 24 August 1997

Service No: WX1685.  1939 Australian Army Pay Corps with 6th Division first Convoy to Middle East. 1940 on Troop ship Navassa. Western Deserts and Tobruk. Then to South West Pacific based at Army Land HQ Melbourne. Discharged 1946. Head of State Treasury 16 years. University of Western Australia Senate 16 years. Public Service 1931-1975. Awarded the Companion of the Imperial Service Order (Imperial) (ISO) – Under-Treasurer of Western Australia: 11 June 1966. Awarded the The Companion of the Order of St Michael and St George (Imperial) (GMG) – Under-Treasurer of Western Australia: 1 January 1971. Awarded The Knight Bachelor (Imperial) – Public Service & Education: 31 December 1981

© Copyright Highgate RSL. All rights reserved.