STONE Ronald Nathan AM

Australian Army Born Arncliffe NSW 27 February 1920 Died 27 May 2007

Service No: NX27765. Highgate Sub-Branch President 1962. Australian Imperial Forces Middle East. 2/1st Australian Survey Regiment. Palestine, Syria. South West pacific Royal Australian Artillery HQ 3 Aust. Division and Corps Papua New Guinea and Bougainville. RSL Meritorious Medal. Deputy Warden and Warden State War Memorial. Perth City Councillor 1981-87. Mayor and Freeman City of Stirling. Awarded The Member of the Order of Australia (AM) – For service to local government and to the community: 8 June 1981.  Brother of Private Joseph Ernest Stone NX26513 (Died of Illness as Prisoner of War 31 May 1943) and Leading Aircraftman Norman Stone 56779 (RAAF, discharged 29 October 1944).

© Copyright Highgate RSL. All rights reserved.