RAMSAY Sir James Maxwell KCMG CBE DSC

RAN Born Hobart TAS 27 August 1916 Died 1 May 1986

Lieutenant Governor of Western Australian 1974-77. Governor of Queensland 1977-85. Royal Australian Navy 1930. Atlantic, Mediterranean, Pacific Oceans. Naval ships, Hobart, King George V, Danae, Bungaree, Warramunga, Napier, Sydney, Arunta, Vendetta. United States Legion of Honour. Awarded the Distinguished Service Cross – HMAS Warramunga: 23 December 1952. Awarded theThe Order of the British Empire – Commander (Military) (Imperial) (CBE) – RAN Postwar Honours list: 11 June 1966. Awarded the Knight Commander of the Order of St Michael and St George(Imperial) (KCMG) – Governor of Queensland: 10 March 1978. Awarded the Knight Commander of the Royal Victorian Order (Imperial) – Governor of Queensland: 15 October 1982. Australian Diction of Biography: biography.

© Copyright Highgate RSL. All rights reserved.