NORMAN Colin Hugh Boyd DSO MC

Australian Army Born Sydney NSW 20 February 1904 Died 25 June 1996

Service No: WX3421 515951.  Australian Imperial Force. Officer Commanding 24th A/Tank Coy 1940-41 Western Deserts, Tobruk. Commanding Officer 2/28th Infantry Battalion 1943-45. South West Pacific Papua New Guinea, Lae, Finschhafen, Borneo. Administrator Norfolk Island 1953-58. Federal Patron Rats of Tobruk Association 1993. Awarded the Military Cross (Imperial) (MC) – AMF Middle East: 19 August 1941. Awarded the Companion of the Distinguished Service Order (Imperial) (DSO) – Army New Guinea: 20 January 1944.

© Copyright Highgate RSL. All rights reserved.