LANCASTER John AM

RAN RN Born 1 November 1924 Died 22 November 2012

Service No: Commissioned Officer.  1940 Local Defence Volunteers, Dad’s Army. 1942 RN Atlantic, Mediterranean, English Channel, in a Destroyer, Battleship, Major Landing Craft. 1945 Far East Fleet, Anti-Submarine Squadron 1950 on loan RAN Corvette, Aircraft Carrier. 1953 Transferred to RAN Frigates, Destroyers. 1960 Seconded R Malaysian N. SO Flotillas. Later Naval Comandant SA & PNG then Canberra. 1979 WA retired 1982 Project Manager Navy. Awarded the Member of the Order of Australia (AM); Naval Division: 6 June 1977. State War Memorial Sub-Warden.

© Copyright Highgate RSL. All rights reserved.